Gmina Drezdenko/ Ośrodek Pomocy Społecznej w Drezdenku realizuje program Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej finansowany ze Środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych
„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej"
Program zapewnia osobom niepełnosprawnym w stopniu znacznym lub umiarkowanym wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym. Założeniem programu jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym bardziej aktywnego i samodzielnego życia.
Dofinansowanie projektu z środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w 2020r. 34.350,00 zł
Powody podjęcia działań przez Ośrodek Pomocy Społecznej:
Osoby z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym stanowią integralną część społeczeństwa w którym żyjemy. Poza problemami zdrowotnymi osoby te borykają się również z ograniczeniami w funkcjonowaniu na płaszczyźnie społecznej zawodowej i ekonomicznej. Taki stan rzeczy wykazuje konieczność podjęcia długofalowych i wielopłaszczyznowych działań mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz wspieranie podejmowanych przez osoby niepełnosprawne różnorodnych, uzależnionych od indywidualnych predyspozycji i zainteresowań form aktywności, które mogą przyczynić się do poprawy jakości funkcjonowania tych osób w społeczeństwie.
Na czym polega usługa asystenta:
Pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności oraz wsparcie w zakresie funkcjonowania w życiu społecznym.
Usługi w szczególności mogą polegać na pomocy:
Usługi asystenta realizowane są przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 7:00 do 22:00.
Limit godzin usług asystenta przypadających na uczestnika programu wynosi nie więcej niż 30 godzin miesięcznie.
W czasie korzystania z usług asystenta nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 roku
o pomocy społecznej.
Ważne!
Uczestnicy za pracę asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej nie ponoszą odpłatności. Koszty realizacji usług asystenta (m.in. wynagrodzenie, ubezpieczenie i zakup biletów komunikacji publicznej) gmina Drezdenko pokrywać będzie ze środków przyznanych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
Zakładane efekty:
Sposób zgłoszenia do programu:
Złożenie Karty zgłoszenia do programu elektronicznie e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., za pomocą tradycyjnej poczty lub osobiście w Ośrodku Pomocy Społecznej w Drezdenku.
W Ośrodku Pomocy Społecznej w Drezdenku z programu korzysta 6 mieszkańców gminy. Są to 3 osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz 3 osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne związane z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID -19 i ograniczenia w zakresie swobodnego przemieszczania się od marca 2020r. sposób realizowania przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Drezdenku programu Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” został dostosowany do nowych warunków wymagających z jednej strony ochrony osobistej zarówno asystentów, jak i uczestników programu, z drugiej zaś strony dalszej systematycznej pracy z osobami niepełnosprawnymi.
Działania asystenta osoby niepełnosprawnej w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego opierają się głównie na telefonicznym kontakcie z uczestnikami projektu.
Podczas telefonicznych rozmów z asystentem uczestnicy programu mogą uzyskać informacje o sposobach zapobiegania zakażeniu koronawirusem,, objawach zachorowania na COVID-19, zasadach przestrzegania higieny osobistej, bezpieczeństwa w domu i na ulicy, sposobach postępowania w przypadku zaobserwowania u siebie lub członków rodziny objawów
SARS-CoV-2, zasad dotyczących uzyskania teleporady specjalisty medycyny rodzinnej, realizowania e -recepty przy użyciu kodów.
Rolą asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej w tym trudnym czasie jest również wsparcie emocjonalne i działania zaradcze, które polegają przede wszystkim na wysłuchaniu, pozwoleniu na wyrażenie emocji, prowadzeniu rozmów wyjaśniających, pomocy w odreagowaniu często negatywnych ,nacechowanych lękiem i obawą o nadchodzące jutro emocji.. W rozmowach telefonicznych poruszane są ponadto sprawy dotyczące poradnictwa w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego, systematycznego wykonywania prac domowych ( sprzątanie, zmywanie, gotowanie pranie wietrzenie mieszkania itp.), systematycznego płacenia rachunków mieszkaniowych.
W sytuacji, kiedy nie można pomóc uczestnikowi programu telefonicznie i wskazany jest bezpośredni kontakt asystenta osoby niepełnosprawnej i uczestnika programu kontakt ten odbywa się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności związanych z zapobieganiem przeciwdziałaniem i zwalczaniem choroby zakaźnej COVID 19 wywołanej wirusem
SARS-CoV2.
Agnieszka Stoińska
asystent osoby niepełnosprawnej